RG2012V-6981-D-T5
Mfr.Part #
RG2012V-6981-D-T5
Description
RES SMD 6.98K OHM 0.5% 1/8W 0805
Power Rating :
100mW
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
508μm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
6.98kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
100V
Published :
Voltage - Rated DC :
150V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Surface Mount :
yes
Datasheets
RG2012V-6981-D-T5
Susumu RG2012V-6981-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C