RG2012V-6811-W-T5
Mfr.Part #
RG2012V-6811-W-T5
Description
RES SMD 6.81KOHM 0.05% 1/8W 0805
Voltage - Rated :
100V
Series :
RG
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Height :
508μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
6.81kOhm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
100mW
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
150V
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
125mW
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.05%
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG2012V-6811-W-T5
Susumu RG2012V-6811-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 6.81kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C