RG2012V-6811-D-T5
Mfr.Part #
RG2012V-6811-D-T5
Description
RES SMD 6.81K OHM 0.5% 1/8W 0805
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
150V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±0.5%
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
6.81kOhm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
508μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RG2012V-6811-D-T5
Susumu RG2012V-6811-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 6.81kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C