RG2012V-6651-W-T5
Mfr.Part #
RG2012V-6651-W-T5
Description
RES SMD 6.65KOHM 0.05% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height :
508μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
100V
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
100mW
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.05%
Case Code (Imperial) :
Resistance :
6.65kOhm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Factory Lead Time :
19 Weeks
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
150V
Datasheets
RG2012V-6651-W-T5
Susumu RG2012V-6651-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C