RG2012V-6651-P-T1
Mfr.Part #
RG2012V-6651-P-T1
Description
RES SMD 6.65KOHM 0.02% 1/8W 0805
Tolerance :
±0.02%
Voltage - Rated DC :
150V
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
RG
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Published :
Packing Method :
TR
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
6.65kOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Datasheets
RG2012V-6651-P-T1
Susumu RG2012V-6651-P-T1
FIXED RESISTOR RG Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.02%, -55°C~155°C