RG2012V-562-C-T5
Mfr.Part #
RG2012V-562-C-T5
Description
RES SMD 5.6K OHM 0.25% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
5.499807mg
Voltage - Rated :
150V
Resistance :
5.6kOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated DC :
150V
Height :
508μm
Datasheets
RG2012V-562-C-T5
Susumu RG2012V-562-C-T5
RG Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.25%, -55°C~155°C