RG2012V-4870-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG2012V-4870-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
487Ohm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height :
508μm
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Series :
RG
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Datasheets
RG2012V-4870-B-T5
Susumu RG2012V-4870-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 487Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C