RG2012V-2740-D-T5
Mfr.Part #
RG2012V-2740-D-T5
Description
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
125mW
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
274Ohm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Weight :
5.499807mg
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W