RG2012V-2551-W-T5
Mfr.Part #
RG2012V-2551-W-T5
Description
RES SMD 2.55KOHM 0.05% 1/8W 0805
Lead Free
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
2.55kOhm
Tolerance :
±0.05%
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
19 Weeks
Max Power Dissipation :
125mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
508μm
Voltage - Rated DC :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
ROHS3 Compliant
Datasheets
RG2012V-2551-W-T5
Susumu RG2012V-2551-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.55kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C