RG2012V-241-W-T5
Mfr.Part #
RG2012V-241-W-T5
Description
RES SMD 240 OHM 0.05% 1/8W 0805
Tolerance :
±0.05%
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Resistance :
240Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Height :
400μm
Power Rating :
100mW
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Series :
RG
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
RG2012V-241-W-T5
Susumu RG2012V-241-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 240Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C