RG2012V-2051-B-T5
Mfr.Part #
RG2012V-2051-B-T5
Description
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
150V
Power Rating :
125mW
0805 (2012 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Resistance :
2.05kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Height :
508μm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
150V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
125mW
Lead Free
Weight :
5.499807mg
Power (Watts) :
0.125W 1/8W