RG2012V-181-B-T5
Mfr.Part #
RG2012V-181-B-T5
Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/8W 0805
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
125mW
Weight :
5.499807mg
Height :
400μm
Resistance :
180Ohm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
150V
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
150V
Published :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
0805 (2012 Metric)
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RG2012V-181-B-T5
Susumu RG2012V-181-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 180Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C