RG2012V-1240-B-T5
Mfr.Part #
RG2012V-1240-B-T5
Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Thin Film
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Height :
508μm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
124Ohm
Datasheets
RG2012V-1240-B-T5
Susumu RG2012V-1240-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 124Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C