RG2012V-1180-D-T5
Mfr.Part #
RG2012V-1180-D-T5
Description
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/8W 0805
Voltage - Rated :
100V
Height :
508μm
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
100mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
19 Weeks
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
118Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
150V
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Datasheets
RG2012V-1180-D-T5
Susumu RG2012V-1180-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 118Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C