RG2012V-102-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG2012V-102-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RG
Weight :
5.499807mg
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power Rating :
125mW
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
19 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated :
150V
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Height :
400μm
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1kOhm
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
150V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
RG2012V-102-B-T5
Susumu RG2012V-102-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C