RG2012Q-38R3-D-T5
Mfr.Part #
RG2012Q-38R3-D-T5
Description
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
38.3Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
150V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lead Free
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
125mW
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
508μm
Voltage - Rated DC :
150V
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
RG2012Q-38R3-D-T5
Susumu RG2012Q-38R3-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 38.3Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C