RG2012P-8661-W-T5
Mfr.Part #
RG2012P-8661-W-T5
Description
RES SMD 8.66KOHM 0.05% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.05%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated DC :
150V
Voltage - Rated :
150V
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Weight :
5.499807mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
125mW
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
8.66kOhm
Surface Mount :
yes
Height :
508μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RG2012P-8661-W-T5
Susumu RG2012P-8661-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 8.66kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C