RG2012P-6812-B-T1
Mfr.Part #
RG2012P-6812-B-T1
Description
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
68.1kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Composition :
Thin Film
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
100V
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
125mW
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
Height :
508μm
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RG2012P-6812-B-T1
Susumu RG2012P-6812-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 68.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C