RG2012P-5620-B-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG2012P-5620-B-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
562Ohm
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
100V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
508μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
Ultra Precision
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
125mW
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RG2012P-5620-B-T1
Susumu RG2012P-5620-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 562Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C