RG2012P-51R1-W-T5
Mfr.Part #
RG2012P-51R1-W-T5
Description
RES SMD 51.1 OHM 0.05% 1/8W 0805
508μm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
125mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RG
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.05%
Voltage - Rated DC :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
125mW
Resistance :
51.1Ohm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
150V
Termination :
SMD/SMT
Weight :
5.499807mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RG2012P-51R1-W-T5
Susumu RG2012P-51R1-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 51.1Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C