RG2012P-4020-W-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG2012P-4020-W-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/8W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
402Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
RG
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
508μm
Tolerance :
±0.05%
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
150V
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
100mW
Composition :
Thin Film
Datasheets
RG2012P-4020-W-T1
Susumu RG2012P-4020-W-T1
RG Series, Thin Film, 402Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C