RG2012P-3832-B-T1
Mfr.Part #
RG2012P-3832-B-T1
Description
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Construction :
Chip
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Surface Mount :
yes
Height :
508μm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
125mW
Resistance :
38.3kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
100V
AEC-Q200
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RG2012P-3832-B-T1
Susumu RG2012P-3832-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 38.3kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C