RG2012P-364-B-T1
Mfr.Part #
RG2012P-364-B-T1
Description
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
360kOhm
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
0805 (2012 Metric)
Surface Mount :
yes
Power Rating :
100mW
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
508μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
AEC-Q200
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
150V
Voltage - Rated :
100V
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RG2012P-364-B-T1
Susumu RG2012P-364-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 360kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C