RG2012P-304-B-T5
Mfr.Part #
RG2012P-304-B-T5
Description
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
100V
RG
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
300kOhm
Surface Mount :
yes
Power Rating :
125mW
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
125mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
508μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated DC :
150V