RG2012P-2493-D-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG2012P-2493-D-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
249kOhm
Power Rating :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RG
Voltage - Rated DC :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Termination :
SMD/SMT
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
508μm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
100V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RG2012P-2493-D-T5
Susumu RG2012P-2493-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 249kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C