RG2012P-1693-B-T1
Mfr.Part #
RG2012P-1693-B-T1
Description
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/8W 0805
Resistance :
169kOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
125mW
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
125mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
508μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Unknown
Construction :
Chip
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
RG2012P-1693-B-T1
Susumu RG2012P-1693-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 169kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C