RG2012P-1403-B-T1
Mfr.Part #
RG2012P-1403-B-T1
Description
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated :
100V
Mounting Feature :
Surface Mount
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Resistance :
140kOhm
Voltage - Rated DC :
75V
Power Rating :
125mW
Published :
Height :
508μm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm