RG2012P-122-B-T1
Mfr.Part #
RG2012P-122-B-T1
Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
125mW
Resistance :
1.2kOhm
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
75V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
125mW
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
100V
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thin Film
Surface Mount :
yes
Datasheets
RG2012P-122-B-T1
Susumu RG2012P-122-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C