RG2012P-1020-W-T5
Mfr.Part #
RG2012P-1020-W-T5
Description
RES SMD 102 OHM 0.05% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
5.499807mg
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Height :
508μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Voltage - Rated DC :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated :
150V
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.05%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
102Ohm