RG2012N-8252-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-8252-B-T5
Description
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RG
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
508μm
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
150V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
125mW
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Weight :
5.499807mg
Voltage - Rated DC :
150V
JESD-609 Code :
e3
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
82.5kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RG2012N-8252-B-T5
Susumu RG2012N-8252-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 82.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C