RG2012N-6191-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-6191-B-T5
Description
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
150V
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
508μm
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
6.19kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
RG2012N-6191-B-T5
Susumu RG2012N-6191-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 6.19kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C