RG2012N-5761-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-5761-B-T5
Description
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
100mW
Height :
508μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Resistance :
5.76kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
RG
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated DC :
150V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RG2012N-5761-B-T5
Susumu RG2012N-5761-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 5.76kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C