RG2012N-54R9-W-T5
Mfr.Part #
RG2012N-54R9-W-T5
Description
RES SMD 54.9 OHM 0.05% 1/8W 0805
Tolerance :
±0.05%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RG
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Resistance :
54.9Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
508μm
Thin Film
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Rating :
100mW
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Surface Mount :
yes
Datasheets
RG2012N-54R9-W-T5
Susumu RG2012N-54R9-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 54.9Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C