RG2012N-53R6-W-T5
Mfr.Part #
RG2012N-53R6-W-T5
Description
RES SMD 53.6 OHM 0.05% 1/8W 0805
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
0805 (2012 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
100mW
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
100V
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.05%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
508μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
53.6Ohm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RG2012N-53R6-W-T5
Susumu RG2012N-53R6-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 53.6Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C