RG2012N-361-W-T5
Mfr.Part #
RG2012N-361-W-T5
Description
RES SMD 360 OHM 0.05% 1/8W 0805
Thin Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated :
100V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Resistance :
360Ohm
Voltage - Rated DC :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
0805 (2012 Metric)
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
508μm
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.05%
Series :
RG
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
RG2012N-361-W-T5
Susumu RG2012N-361-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 360Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C
Description: The Susumu RG2012N-361-W-T5 is a surface mount chip resistor with a resistance of 360 ohms and a tolerance of 0.05%. It has a power rating of 1/8 watt and is packaged in an 0805 size.
Features:
- Surface mount design
- Resistance of 360 ohms
- Tolerance of 0.05%