RG2012N-2943-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-2943-B-T5
Description
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
294kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
0805 (2012 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Height :
400μm
Power Rating :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RG2012N-2943-B-T5
Susumu RG2012N-2943-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 294kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C