RG2012N-2942-W-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG2012N-2942-W-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 29.4KOHM 0.05% 1/8W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Tolerance :
±0.05%
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
125mW
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
508μm
Voltage - Rated DC :
150V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Published :
Series :
RG
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
5.499807mg
Resistance :
29.4kOhm
Voltage - Rated :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RG2012N-2942-W-T5
Susumu RG2012N-2942-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 29.4kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C