RG2012N-2742-W-T5
Mfr.Part #
RG2012N-2742-W-T5
Description
RES SMD 27.4KOHM 0.05% 1/8W 0805
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±0.05%
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Published :
Power Rating :
100mW
Height :
508μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
27.4kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RG
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
150V
Voltage - Rated :
100V
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RG2012N-2742-W-T5
Susumu RG2012N-2742-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 27.4kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C