RG2012N-2492-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-2492-B-T5
Description
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Weight :
5.499807mg
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
150V
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Case Code (Metric) :
Resistance :
24.9kohm
Voltage - Rated DC :
150V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
508μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
RG2012N-2492-B-T5
Susumu RG2012N-2492-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 24.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C