RG2012N-242-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-242-B-T5
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
100mW
508μm
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
2.4kohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated :
100V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RG2012N-242-B-T5
Susumu RG2012N-242-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C