RG2012N-2370-W-T5
Mfr.Part #
RG2012N-2370-W-T5
Description
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
400μm
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.05%
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Resistance :
237Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated DC :
150V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RG2012N-2370-W-T5
Susumu RG2012N-2370-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 237Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C