RG2012N-2260-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-2260-B-T5
Description
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0805
Resistance :
226Ohm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
150V
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
100V
Height :
508μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Datasheets
RG2012N-2260-B-T5
Susumu RG2012N-2260-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 226Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C