RG2012N-2050-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-2050-B-T5
Description
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/8W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
100mW
Series :
RG
Max Power Dissipation :
125mW
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
205Ohm
Height :
508μm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
2
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
100V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
150V
Published :
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Surface Mount :
yes
Datasheets
RG2012N-2050-B-T5
Susumu RG2012N-2050-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 205Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C