RG2012N-1821-W-T5
Mfr.Part #
RG2012N-1821-W-T5
Description
RES SMD 1.82KOHM 0.05% 1/8W 0805
Tolerance :
±0.05%
Voltage - Rated DC :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
508μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
150V
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Weight :
5.499807mg
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1.82kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C