RG2012N-1740-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-1740-B-T5
Description
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
SMD/SMT
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Power Dissipation :
125mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
174Ohm
Power Rating :
100mW
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
508μm
Voltage - Rated DC :
150V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RG2012N-1740-B-T5
Susumu RG2012N-1740-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 174Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C