RG2012N-1623-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-1623-B-T5
Description
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
162kOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
125mW
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
JESD-609 Code :
e3
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
150V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tape and Reel (TR)
Weight :
5.499807mg
Datasheets
RG2012N-1623-B-T5
Susumu RG2012N-1623-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 162kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C