RG2012N-1622-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-1622-B-T5
Description
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
125mW
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Surface Mount :
yes
Weight :
5.499807mg
Resistance :
16.2kOhm
Height :
508μm
Power Rating :
125mW
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±0.1%