RG2012N-1583-W-T5
Mfr.Part #
RG2012N-1583-W-T5
Description
RES SMD 158K OHM 0.05% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.05%
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Resistance :
158kOhm
RG
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
100V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
400μm
Datasheets
RG2012N-1583-W-T5
Susumu RG2012N-1583-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 158kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C