RG2012N-132-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-132-B-T5
Description
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
508μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
1.3kOhm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Power Dissipation :
125mW
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
5.499807mg
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RG2012N-132-B-T5
Susumu RG2012N-132-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.3kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C