RG2012N-1053-B-T5
Mfr.Part #
RG2012N-1053-B-T5
Description
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
105kOhm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
150V
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Weight :
5.499807mg
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
RG2012N-1053-B-T5
Susumu RG2012N-1053-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 105kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C